HAKKIMIZDA

Esan
Eczacıbaşı Topluluğu'nun seramik fabrikalarının hammadde ihtiyacını karşılamak amacı ile 1978 yılında kurulan Esan, 2004 yılı başında Yapı Ürünleri Grubu kuruluşlarından EDM Eczacıbaşı Doğa Madencilik San. ve Tic A.Ş. ile birleşmiştir. Bu birleşme ile birlikte, feldspat, kil, kaolin ve kuvars hammaddelerinin üretim ve satış faaliyetine ek olarak, çeşitli sektörlere kimyasallar, mineraller, ısı izolasyon malzemeleri, seramik fırın ve fırın ekipmanlarının pazarlama ve satışını da gerçekleştirmeye başlamıştır.
 
Esan, başta seramik sanayi olmak üzere, kaynak elektrod, cam, refrakter, emaye, aşındırıcı, izolasyon, boya, plastik, inşaat, çimento, kompoze taş, demir-çelik, döküm, rutil, zirkonyum silikat, titanyum oksit, silikon karbit ve kalsine alumina öncelikli olmak üzere 150’den fazla ürün grubu ile hizmet sunmaktadır.
 
Eskişehir-Demirli bölgesinin beyaz bentonit kaynaklarından üretilen ve 2010 yılında kedileri ve sahiplerini sevindiren ‘’PisiPisi’’ kedi kumu, doğal bir hammadde olan bentonitin işlenip  aktive edilmesi ile birlikte nihai tüketiciye ulaşmaktadır.

Esan müşterilerine yerinde hizmet verebilmek amacıyla 2004 yılında İtalya’da Esan Italia Minerals şirketini kurmuş, ardından Ukrayna ve Çin’de temsilcilik ofislerini faaliyete geçirmiştir. 

Esan, ISO 9001 Kalite Yönetimi ve ISO 17025 laboratuvarlar akreditasyonu yönetim sistem belgelerinin ardından, ISO 14001 Çevre ve ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği yönetim sistemi belgelerini de alarak bütünsel kalite yolculuğuna hızla devam etmektedir.